Alkanet Yangın Alarm İhbar Sistemleri

Doğalgaz Dedektörü Alkanet Güvenlik İstanbul | Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri Alkanet Güvenlik İstanbul
Doğalgaz Dedektörü

Doğalgaz Dedektörü

Doğalgaz Dedektörü

Görünmez tehlikeye karşı görünür çözüm! Sızıntıları anında tespit ederek sevdiklerinizi koruyan doğalgaz dedektörü rahat nefes almanız için tasarlandı.

İnsan yaşamına konforun yanında kolaylık katması ile birlikte sızıntı halinde tehlikeli risk oluşturur. Kokusuz ve renksiz olmasından dolayı sızıntılar fark edilmez. Bu noktada devreye doğalgaz dedektörü girer.

Doğalgaz Dedektörü Nasıl Çalışır?

Evlerde veya iş yerlerinde kullanılan güvenlik cihazı doğalgaz dedektörü sızıntıları algılamak, potansiyel tehlikeleri

önlemek için tasarlandı. Temelde atmosferdeki gaz konsantrasyonunu sürekli olarak ölçen sensöre sahip. Sensör belirli konsantrasyon üzerinde sızıntıyı tespit ettiğinde uyararak alarm verir.

Duvarlara ya da tavanlara monte edilirken bağımsız güç kaynağı bulunur. Elektrikle çalışan modeller prize takılarak çalıştırılır ancak birçok modelde aynı zamanda pil yedekleme özelliği bulunur. Led ışıklar, sesli uyarılar gibi farklı görsel sinyaller aracılığıyla alarm durumunu bildirir.

Doğalgaz Dedektörü Neden Önemli?

Güvenlik insanların yaşam kalitesini artıran önemli faktördür dolayısıyla doğalgaz dedektörü bu konuda önemli rol oynar. Hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılan doğal gazın sızıntı yapması halinde insanlar tehlikeli durumu fark etmekte zorlanır. Sızıntılar patlama riski oluşturduğu gibi aynı zamanda solunum yoluyla zarar verir.

Dedektör tehlikeleri tespit ederek zamanında uyarıda bulunur böylelikle hem can kayıpları önlenir hem de maddi hasar riski ortadan kalkar. Kullanılması huzuru arttıran güvenlik önlemi olarak kabul edilse de aynı zamanda güvenlik bilincini de arttırır. İnsanlar potansiyel tehlikelere karşı daha dikkatli olmaya başlar.

Doğalgaz Dedektörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yanma özelliği sayesinde doğalgaz ısıtma, pişirme, sıcak su temini alanlarında kullanılır. Sızıntılarda patlamanın yanında zehirlenme riski taşır. Doğalgaz dedektörü riskleri önlemek için kullanılır ancak seçerken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır; Alkanet Güvenlik firmasının ürünlerinin özellikleri şu şekilde sıralanır;

·         Elektrokimyasal sensörler gaz ve kimyasal reaksiyona girerek alarm verir.

·        


Katalitik sensörler gazın yanma özelliğinden faydalanarak birçok gaz türüne karşı duyarlıdır hızla algılama sağlayarak uyarır.


  •  Kızılötesi sensörler gazın moleküler yapısına analiz ederek ikaz bildirimi yapar.
  • ·         Düşük konsantrasyonları algılayan dedektör seçimi daha güvenlidir.
  • ·         Metan veya propan gibi belirli gaz türüne özel olarak tasarlanan cihazlar tercih edilir.
  • ·         Alarm verme şekli önemlidir, sesli ve görsel dışında uzaktan bildirim gönderen ürünlerde mevcut.
  • ·         Otomatik kapanma, pil ömrü göstergesi, hata göstergesi özellikleri olmalı.
  • ·         ATEX, CE gibi güvenlik sertifikalarına sahip olması gerekir.

·         Kurulum ve kullanımının kolay olmasının yanında fiyatı her bütçeye uygun olmalı.

Düzenli şekilde bakımıyla kalibrasyonu mutlaka yapılmalı. Seçim yaparken pil ömrü dikkate alınmalı garanti süresi incelenmelidir. Pille çalışan modeller elektrik kesintisinde güvenliği sağlamalı bu yüzden hem pil hem de elektrik adaptörü kullanma imkanı bulunmalı.

Test butonunun olması kullanıcılara düzenli test yapma imkanı tanır. Akıllı ev sistemleri ile entegre özelliği mobil uygulama aracılığıyla uzaktan izleme, uyarı alma olanağı sağlar. Duman dedektörü