Alkanet Yangın Alarm İhbar Sistemleri

Yangın Sensörü Alkanet Güvenlik İstanbul | Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri Alkanet Güvenlik İstanbul
Yangın Sensörü

Yangın Sensörü

Yangın Sensörü

Evini ve sevdiklerini korumak senin elinde! Yangın sensörü ile yangını erken tespit ederek hayati tek dakikalar kazanabilirsin. Üstelik uzun ömürlü ve kolay kurulumlu.

Modern güvenlik sistemlerinin vazgeçilmez parçası olan yangın sensörü anında tehlike tespiti, alarm verme özellikleri ile donatılmış durumda. Yangın riskini en aza indirerek kullanıcılara güvende tutar. Duman, ısı, gaz gibi potansiyel tehlikeleri hızla algılayarak alarm sistemine bilgi gönderir. Hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılabilir.

Yangın Sensörleri Nasıl Çalışır?

Hayat kurtaran erken uyarı sistemlerinin önemli parçası olan yangın sensörü farklı belirtileri algılar. Çeşitli çalışma prensiplerine dayanarak yangınla alakalı değişiklikleri tepki verir. Amacı yangının başlangıcında hızlı tespit yaparak acil durum müdahalesini başlatmaktır. Genel çalışma prensipleri şu şekildedir;

·         Isı sensörleri ortamda meydana gelen anormal sıcaklık artışını algılar.

·         Duman algılayıcılar yangın sırasında oluşan dumanın belirgin göstergesinde kullanılır.

·         Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan modellerde özel gaz algılama sensörleri tehlikeli gazları algılayarak alarm verir.

·         Yangın başladığında ortamda ışık seviyelerinde değişiklik yaşanır sensörler ani değişiklikleri algılayarak durumu tespit eder.

·         Kızılötesi sensörler yangında yayılan infrared radyasyonunun artışını tespit eder.

·         Birden çok sensörün entegre edilmesi ile karmaşık yangın algılama sistemleri oluşturulabilir.

Yangın Sensörü Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Yangın sensörü güvenlik sistemlerinin önemli parçası olmasının yanı sıra çeşitli tiplerde ve özelliklerdedir. İyonizasyon sensörler iyonize hava parçacıklarının kullanarak yangını tespit eder. Hızlı tepki süreleriyle aniden çıkan yangınları erken aşamada algılar.

Optik sensörler duman partiküllerini algılayarak yangın tespiti yapar, yavaş gelişen yangınlarda etkilidir. Termal sensörler ortam sıcaklığını ölçerek tespit yapar çoğunlukla alevleri algılamak için kullanılır, dumanın olmadığı durumlarda etkili sonuç verir.

Infrared sensörler yangın sırasında ortaya çıkan karakteristik ısı paternlerini algılar yüksek hassasiyet sağladığından dolayı endüstriyel ortamlarda kullanılır. Akustik sensörler karakteristik sesleri algıladığından dolayı kapalı alanlarla büyük depolarda tercih edilir.

Hava örneklemeli sensörler hava numunelerini periyodik olarak analiz ederek yangını tespit eder. Düşük hava akımı sensörleri hava akımındaki değişiklikleri algılarken hidrojen florür gazı sensörleri yangın esnasında oluşan hidrojen florür gazını algılar.

Yangın Sensörleri Nasıl Kurulur?

Yangının tespitinin yanı sıra güvenlik açısından önemli role sahip olan yangın sensörü ihtiyaca uygun seçilmeli. Kurulum aşamasında ilk olarak nereye yerleştirileceği belirlenmeli bunun için risk değerlendirmesi yapılmalı.