Alkanet Yangın Alarm İhbar Sistemleri

Ofis Yangın Alarm Sistemleri | Yangın Alarm ve İhbar Sistemleri Alkanet Güvenlik İstanbul
Ofis Yangın Alarm Sistemleri

Ofis Yangın Alarm Sistemleri

Ofis Yangın Alarm Sistemleri

Ofis yangın alarm sistemleri işyerlerinizi güvende tutuyor. Tehlikeye karşı etkili ve hızlı koruma sağlayan son teknoloji ürünler güvenliği üst seviyeye çıkarıyor.

İşyerlerinin görevleri arasında çalışanların güvenliğini sağlama yer alır. İşçi sağlığı önlemlerini alan firmalar, olası yangın tehlikesine karşı da gerekli tedbirleri almak zorundadır. İnsanların zamanın çoğunun geçirdiği ofislerde risk seviyesine göre düzenlemeler yapılmalıdır. Yanıcı maddelerin çok olduğu binalarda duman dedektörlerinin kullanımı önemlidir. Bu tarz önemlerle tehlike erkenden fark edilmekte personelin güvenliği sağlanırken maddi hasarda minimum indirilmektedir.

Yangın Sistemleri Nasıl Çalışıyor?

Ofis yangın alarm sistemleri yangının erkenden fark edilerek zararı en az indirmeyi hedefler. Yapısal olarak farklı olan sistemlerin çalışma prensipleri benzerdir. Sistemlerin temel aşamaları;

·         Algılama, ısı veya duman sensörleri vb. unsurlar kullanılarak tehlike belirlenir.

·         Bilgi iletişimi, sensörlerinin verdiği uyaranlarla kontrol paneline sinyal iletilir.

·         Uyarma, sinyalin iletildiği paneller alarmla birlikte aktifleşerek sirenin çalmasını sağlar.

·         Müdahale, sistemde söndürme aksiyonu varsa çalışarak yangın söndürülmeye çalışılır.

Sistemde müdahale etme özelliği bulunmuyorsa gerekli birimlere sinyal gönderilir. Böylece yangının büyümeden kontrol altına alınması sağlanır. Bu yüzden her gün milyonlarca insanın bulunduğu ofislere sistemler kurulmalıdır. Yapılan işin içeriği baz alınarak hangi özelliklerde sistem takılacağı belirlenebilir.

Ofis Yangın Alarmları Türleri Nelerdir?

Çalışanların can mal güvenliğini sağlamada kullanılan ofis yangın alarm sistemleri değişik özelliklere sahiptir. Adresli yangın alarm sistemleri, dedektöre atanan belli adresler sayesinde çağrı noktası doğru şekilde belirlenir. Detaylı raporlama yapan sistemlerde gelişmiş algılama özellikleri mevcuttur.

Konvansiyonel yangın alarma sisteminde ise çok sayıda minik cihaz kablolarla sabit bir panele bağlanır. Binaya birden fazla algılama cihazının yerleştirilmesini mümkün hale getirir. Cihazlar alev, duman ya da ısı artışı algıladığında alarm çalışır. Orta veya küçük ölçekli ofislerde tercih edilirler.

Kablosuz sistemler kolay kurulum sunan, hızlı cihazlardır. Akıllı yangın sistemleri, tehlike oluşmadan uyaran bir yapıdadır. Tanımlanmış senaryoya bağlı kalarak davranarak üst düzey koruma sağlar.

IP tabanlı sistemlerde internet protokolü üzerinden uzaktan izlenebilir. Uyarı işlevine ek raporlama yapmaktadır. 

Yangın Alarm Sistemi Seçiminde Neler Önemli?

Ofislerde pek çok materyal bulunmaktadır. Dosyalar, masa, sandalye gibi eşyalar tehlikenin boyutunu artırır. Bundan dolayı en uygun sistemi seçerken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ofis yangın alarm sistemleri seçiminde ısı ila duman dedektörlerine önem verilmelidir.

Hızlı tepki veren sistemler seçilmelidir. Adres bilgilerinin gönderen alarm türlerine öncelik verilebilir. Bakımı, kullanımı kolay cihazlar tercih edilmelidir. Binanın büyüklüğü baz alınmalıdır. İhtiyaç halinde genişletilebilecek sistemler öne çıkar. Ayrıca kanunlara uygunluğa özen gösterilmelidir. Yerel yönetmeliklere uyan formatta alarma sistemleri kurdurulmalıdır.

Alkanet sistemleri tercih edilerek yanlış alarmların önüne geçilmelidir. Çünkü sürekli çalan alarm bir süre sonra duyarsızlaşmaya neden olur. Bunun için güvenilir markaların sistemleri ofislere kurulmalıdır. Söndürme yahut algılama sistemlerinden uygun olanın belirlemesinde uzman yardımı alınmalıdır

İşyeri yangın alarm sistemleri

Telefon